Skip to content
Provided by ASME Logo The American Society of Mechanical Engineers

Track Chair/Co-Chair Committee

Track Track Chair(s) ASME Co-Chair(s) JSME Track Chair/Co-Chair(s) CNS Track Chair/Co-Chair(s)
1 – Operating Plant Challenges, Successes, and Lessons Learnt Bob Stakenborghs Wajih Hamouda
Hong Pyo Kim
Arnold Gad-Briggs
Koji Yamada
Satoshi Kurata
Yukinori Hirose
Fuping FAN
Tunfeng QI
2 – Nuclear Plant Engineering Asif Arastu Leon Cizelj
Antony M Hurst
Miltos Alamaniotis
Mauro Cappelli
Brian Fant
Goran Simeunovic
Damien Feronm, CEA
Yoshinori Katayama
Takashi Wakai
Ikuo Ioka
Akemi Nishida
Zhijian ZHANG
Yawei MAO
3 – Advanced Reactors and Fusion Bob Stakenborghs Rosa Lo Frano
Mohamed El-Genk
Jasmina Vucetic
Dmitry Paramonov
Ivan Otic
Glenn Harvel
Grant Hawkes
Jovica Riznic
Hiroshige Kikura
Hideharu Takahashi
Takeshi Yamada
Tomohiko Ikegawa
Hideki Horie
Fu Li
Wulv Zhong
4 – Small Modular and Micro-Reactors Technologies and Applications Bob Stakenborghs

Yassin Hassan
Asif Arastu
Jovica Riznic

Daisuke Sato
Yoshihiro Isobe
Takashi Shimomura
Satoshi Takeda
Danrong SONG
Hongyi Yang
5 – Nuclear Fuels, Research, and Fuel Cycle Paul Chan

Hakan Ozaltun
Robert Oelrich
Andrew Prudil
Justin Spencer
Wenzhong Zhou
Zafar Koreshi

Daisuke Sato
Yoshihiro Isobe
Takashi Shimomura
Satoshi Takeda
Liangzhi CAO
Min XIAO
6 – Nuclear Codes & Standards Clayton Smith Mathew Panicker Koji Yamada
Yasushi Saito
Lin TIAN
Ruilin DONG
7 – Thermal-Hydraulics Guoqiang Wang Nikolay Pribaturin
Yassin Hassan
Asif Arastu
Qingzi Zhu, Ph.D.
Joerg Starflinger
Baowen Yang
Arun Kumar Nayak
Gonzalo Jimenez
Jun Liao
Milorad Dzodzo
Dr. Bao-wen Yang
Shoji Mori
Chikako Iwaki
Kazuyuki Takase
Tomio Okawa
Yasuteru Sibamoto
Akinori Tamura
Yoshiyuki Kondo
Daisuke Ito
Jun Liao
Xiaojing LIU
Guanghui SU
8 – Computational Fluid Dynamics (CFD) Yassin Hassan Elia Merzari
Sofiane Benhamadouche
Yacine Addad
Yan Bartosiewitcz
Milorad Dzodzo
Vasilii Volkov
Deoras Prabhudharwadkar
Hiroyuki Yoshida
Yasuo Hattori
Kei Ito
Xuewu CAO
Wenxi TIAN
9 – Verification and Validation Richard Schultz Josh Kaiser
Sam Treasure
Yassin Hassan
Milorad Dzodzo
Alessandro Petruzzi
Masaaki Tanaka
Kotaro Nakada
Hui YU
Yanhua YANG
10 – Advanced Methods of Manufacturing (AMM) for Nuclear Reactors and Components David Gandi

Bab Stakenborghs
Yassin Hassan

Asif Arastu
Tsutomu Koguchi
Yoshinori Katayama
Junya Kaneda
Weibao TANG
Xiaojiang WANG
11 – Decontamination, Decommissioning, and Radioactive Waste Management Anthony Hechanova Massimo Sepielli
Patricia Paviet
Yitung Chen
Dr Iuliia Ipatova
Emmanuel Porcheron
Rosa Lo Frano
Arnie Feldman
Daisuke Kawasaki
Masahiro Kawakubo
Taro Shimada
Liang CHEN
Anxi CUI
12 – Beyond Design Basis and Nuclear Safety Ivo Kljenak Alexei Miassoedov
Pavlo Kudinov
Tadashi Watanabe
Masahiro Ishigaki
Chiaki Kino
Yidan YUAN
Jian DENG
Peng CHEN
13 – Risk Informed Management and Regulation Arun Veeramany

Anton Prins
Mahesh Pandey
Xianxun (Arnold) Yuan
Ivan Vrbanic
Jaroslav HolĂ˝
Zhegang Ma
David L.Y.Louie
Alessandro Petruzzi
Dmitry Grishchenko
Mitch McCrory
Scott Sanborn
Louis Restrepo
Patrick Frias

Hidemasa Yamano
Koji Shirai
Akio Gofuku
Kazuyuki Demachi
Qinfang ZHANG
Wei DENG
14 – Student Paper Competition Shripad Revankar Wolfgang Hansen
Vladimir Stevanovic
Leon Cizelj
Gonzalo Jimenez
Jovica Riznic
Shuichiro Miwa Suyuan YU
Liangming PAN