Skip to content
Provided by ASME Logo The American Society of Mechanical Engineers

Program

View AVT Topic Descriptions

AVT-1: Advances in Ground Vehicles Dynamics and Controls

  • Organizers: Corina Sandu, Siyuan (Hunter) Zhang, Vladimir V. Vantsevich

AVT-2: Advances in Modelling and Testing of Tires and Tire-Terrain Interaction

  • Organizers: Hoda Mousavi, Lin Li, Mostafa Yacoub, Zeinab El-Sayegh

AVT-3: Advances in Methods for Ground Vehicle Systems Design

  • Organizers: Massimiliano Gobbi, Lin Xu, Lei Zuo

AVT-4: Advances in Ground Vehicle Safety and Ergonomics

  • Organizers: Costin Untaroiu, Alan Mayton

AVT-5: Advances in Vehicle Electrification and Powertrain Design

  • Organizers: Joel Anstrom, Angelo Bonfitto, Venkat Ramakrishnan

AVT-6: Advances in Light Vehicles Design

  • Organizers: Alberto Doria, Luis Munoz

AVT-7: Advances in Off-road, Agriculture, Military and Commercial Ground Vehicle Design and Testing

  • Organizers: Ole Balling, Peijun Xu

AVT-8: Advances in Intelligent Vehicles

  • Liangyao Yu, Guangqiang Wu

 

View CIE Topic Descriptions

CIE-01:AMS: Advanced Modeling and Simulation (AMS General)

  • Organizers: Seung-Kyum Choi, Piyush Pandita, Ahn Tran James Yang, Ashish M. Chaudhari

CIE-2:AMS: Inverse Problems in Science and Engineering

  • Organizers: John Michopoulos, Brian Dennis, Athanasios Iliopoulos

CIE-3:AMS: Computational Multiphysics Applications

  • Organizers: John Michopoulos, Valeria Krzhizhanovskaya, University of Amsterdam

CIE-4:AMS: Uncertainty Quantification in Simulation and Model Verification & Validation

  • Organizers: Yan Wang, Zhimin Xi, Chao Hu, Anh Tran

CIE-5:AMS: Simulation in Advanced Manufacturing

  • Organizers: Gaurav Ameta, Bjorn Johansson

CIE-6:AMS: Material Characterization Methods and Applications

  • Organizers: John Michopoulos, Athanasios Iliopoulos

CIE-07:CAPPD: Computer-Aided Product and Process Development (CAPPD General)

  • Organizers: Chiradeep San, Caterina Rizzi, Gaurav Ameta, Tsz-Ho Kwok, Ehsan Esfahani

CIE-8:CAPPD: Human in the Loop for Product Design, Training, and Manufacturing

  • Organizers: Ehsan T Esfahani, Dr. Tsz Ho Kwok

CIE-9:CAPPD: Digital Human Modelling for Design and Manufacturing

  • Organizers: Giorgio Colombo, Daniele Regazzoni

CIE-10:CAPPD: Product and Process Design Automation for Industry 4.0

  • Organizers: Marco Rossoni, Lorenzo Failla, Baker Hughes, Anand Balu Nellippallil

CIE-11:CAPPD: Computational Fabrication for Product Design and Development

  • Organizers: Jida Huang, Yayue Pan, Jun Wang, Yunbo Zhang

CIE-12:SEIKEM: Systems Engineering Information Knowledge Management (SEIKM General)

  • Organizers: Yan Lu, Zhuo Yang, Dazgong Wu, Douglas Van Bossuyt

CIE-13:SEIKM: Design Informatics

  • Organizers: Ying Liu, Pai Zheng, Yuqian Lu, Xin Guo, Kuo-Yi Lin

CIE-14:SEIKM: Smart Manufacturing Informatics

  • Organizers: Ying Liu, Hyunwoong Ko

CIE-15:SEIKM: Systems Engineering and Complex Systems

  • Organizers: Bryan O'Halloran, Douglas Van Bossuyt

CIE-16:SEIKM: Knowledge Capture, Reuse, and Management

  • Organizers: Farhad Ameri, Chris Hoyle

CIE-17:SEIKM: Special Session: Mission Engineering

  • Organizers: Douglas Van Bossuyt, Dazhong Wu

CIE-18:VES: Technologies for VR, AR, and MR (Methods, Processes, and Applications)

  • Organizers: Marina Carulli, Andrea Vitali, Christian Lopez Bencosme

CIE-19:VES: Video Presentation Exhibit: Visualization and Virtual Demonstration of Prototypes and Simulations

  • Organizers: Christian Lopez Bencosme

CIE 20 - SEIKM SPECIAL SESSION: SMART PRODUCT-SERVICE SYSTEM

  • Organizers: Pai Zheng, Zuoxu Wang, Xinyu Li,Tao Peng, Yu Zheng, Wenyan Song, Xin Guo, Ying Liu

CIE-21 VES: Virtual Environments and Design Visualization (VES General)

  • Organizers: Vinayak Krishnamurthy, Marina Carulli, Andrea Vitali

CIE-22:AMS/CAPPD: Digital Twin: Advanced Human Modeling and Simulation in Engineering

  • Organizers: James Yang,Yujiang Xiang, Xianlian Alex Zhou, Tsz Ho Kwok

CIE-23:AMS/CAPPD/SEIKEM: Design, Simulation and Optimization for Additive Manufacturing

  • Organizers: Hyunwoong Ko, Yan Lu, Zhuo Yang

CIE-24:AMS/CAPPD/SEIKEM: Artificial Intelligence and Machine Learning in Design and Manufacturing

  • Organizers: Yan Lu, Zhuo Yang

CIE-25:SEIKEM/DTM: Human System Integration

  • Organizer: Zhenghui Sha

CIE-26: Graduate Student Poster Symposium

  • Organizer: Jida Huang

 

View DAC Topic Descriptions

DAC-1: Control Co-Design

  • Organizers: Daniel Herber and James Allison

DAC-2: Artificial Intelligence and Machine Learning for Challenging Real-World Problems in Design Automation

  • Organizers: Payam Ghassemi, Philip Odonkor, and Zhibo Zhang

DAC-3: Novel AI or ML Frameworks for Design or Systems Science

  • Organizers: Daniel Selva, Souma Chowdhury, and Wei Chen

DAC-4: Data-Driven Design

  • Organizers: Faez Ahmed, Souma Chowdhury, and Ali Mehmani

DAC-5: Decision Making in Engineering Design

  • Organizers: Jesse Austin-Breneman and Venkat Nemani

DAC-6: Design and Optimization of Energy Systems

  • Organizers: Jie Zhang, Cong Feng, and Ali Mehmani

DAC-7: Design for Additive Manufacturing

  • Organizers: Nicholas Meisel, Fiona Zhao, and Joshua Hamel

DAC-8: Design for Market Systems

  • Organizers: Steven Hoffenson and Kate Whitefoot

DAC-9: Design for Resilience and Failure Recovery

  • Organizers: Zequn Wang, Zhimin Xi, and Christopher Hoyle

DAC-10: Design of Complex Systems

  • Organizers: Beshoy Morkos and Rahul Renu

DAC-11: Design of Engineering Materials and Structures

  • Organizers: Carolyn Seepersad, Xingchen Liu, Hongyi Xu and Yuqing Zhou

DAC-12: Engineering for Global Development

  • Organizers: Natasha Wright, Nordica MacCarty, and Amy Bilton

DAC-13: Geometric Modeling and Algorithms for Design and Manufacturing

  • Organizers: Horea Ilies, Saigopal Nelaturi, and Morad Behandish

DAC-14: Metamodel-Based Design Optimization (MBDO)

  • Organizers: Payam Ghassemi and Yuanzhi Liu

DAC-15: Multidisciplinary Design Optimization, Multiobjective Optimization, and Sensitivity Analysis

  • Organizers: Hongyi Xu and Mian Li

DAC-16: Platform Architecture and Product Family Design

  • Organizers: Eun Suk Suh and Seung Ki Moon

DAC-17: Design Under Uncertainty

  • Organizers: Zhen Hu, Xiaoping Du, and Chen Jiang

DAC-18: Computational Design for Biomedical Applications

  • Organizers: Julián Norato and Paul Egan

DAC-19: Human-Artificial Intelligence Collaboration in Engineering System Design (New / Proposed Session)

  • Organizers: A. Emrah Bayrak and Namwoo Kang

DAC-20: Design of Autonomous Systems (New / Proposed Session)

  • Organizers: Souma Chowdhury and Ehsan Esfahani

DAC-21: Evolving Cyber-Physical-Social Systems (New / Proposed Session)

  • Organizers: Farrokh Mistree, Janet K. Allen, Jia Hao, and Zhenjun Ming

DAC-22: Multi-fidelity Modeling Under Uncertainty (New / Proposed Session)

  • Organizers: Ramin Bostanabad and Leifur Leifsson

DAC-23: Special Session with DFMLC: Modeling and Optimization for Sustainable Design and Manufacturing

  • Organizers: Bryony DuPont, Bill Bernstein, and Daniel Cooper

 

Organizers: Jose Lugo, Rohan Prabhu, Mohammad Fazelpour, Rahul S. Renu, Nicholas Alexander Meisel

DEC-1 Implementation, Assessment and Research Methods Across the Curriculum
DEC-2 Diversity and Inclusion in Design Education
DEC-3 Innovative practices in Design Education (Other Topics)
DEC-4 Work in Progress - Short Papers
DEC-5 Timely Response to Design Education Challenges
DEC-6 Demos and Presentation Only

Topic Descriptions: Forthcoming

DFMLC-1: Integrated Product and Process Development

  • Organizers: Steven Hoffenson, Albert E. Patterson

DFMLC-2: Modeling and Optimization for Sustainable Design and Manufacturing (Joint Session with the 48th Design Automation Conference)

  • Organizer: Bryony L. DuPont

DFMLC-3: Life Cycle Decision Making

  • Organizer: Hao Zhang

DFMLC-4: Design for Supply Chain and End Of Life Recovery

  • Organizers: Sara Behdad, Yongxian Zhu

DFMLC-5: Design for Manufacturing and Assembly

  • Organizer: Soonjo Kwon

DFMLC-6: Design for Additive Manufacturing

  • Organizer: Yaoyao Zhao

DFMLC-7: Design for Quality, Reliability, and Cost

  • Organizer: William Bernstein

DFMLC-8: Design of Product-Service Systems

  • Organizer: Kijung Park

DFMLC-9: Design of Thermal and Energy Systems

  • Organizer: Amin Mirkouei

DFMLC-10: Recent Advances in Design for Manufacturing and the Life Cycle

  • Organizer: Abigail Clarke-Sather

DFMLC-11: Design for Sustainable Product Use and User Behavior

  • Astrid Layton

DFMLC-12: Special Session: Design Tool Showcase

  • Organizer: Paul Egan

 

Topic Descriptions: Forthcoming

DTM-1: Design Theory: New Models, Constructs, and Explanations; New Impacting Trends Impacting

  • Organizers: Julie Linsey, Vivek Rao

DTM-2: Design Methods: Prototyping, Imagery, & Other Representations; Biologically Inspired Design; Creativity and Ideation

  • Organizers: Dongwook Hwang, Ting Liao

DTM-3: Design People: Entrepreneurship & Teams; Designer/Human Behavior in Design; Design Decision Making

  • Organizers: Srinivasan Venkataraman, James Righter

Design Practice: Design of Complex Systems; Inclusive Design; Engineering for Global Development

  • Organizers: Paul Grogan, Alison Olechowski

DTM-5: SPECIAL SESSION: Lightning Talks on New & Revisiting Directions

  • Organizers: Beshoy Morkos, Maha Haji

DTM-6: DTM Student Poster Session

  • Organizers: Vimal Viswanathan, Ethan Hilton

 

Topic Descriptions: Forthcoming

MR-1: Mechanisms Synthesis & Analysis

  • Organizers: Ketao Zhang, Latifah Nurahmi

MR-2: Theoretical & Computational Kinematics (A.T. Yang Symposium)

  • Organizers: Jose Rico, Hongliang Shi

MR-3: Compliant Mechanisms (A. Midha Symposium)

  • Organizers: Hongzhe Zhao, Jovana Jovanova, Giovanni Berselli

MR-4: Origami-Based Engineering Design

  • Organizers: Shikui Chen, Suyi Li, Jared Butler

MR-5: Motion Planning, Dynamics, and Control of Robots

  • Orginizers: Andreas Mueller, Joo H. Kim, Damien Chablat, Jeffrey W. Herrmann

MR–6: Medical and Rehabilitation Robotics

  • Organizers: Carl Nelson , Abbas Fattah

MR–7: Novel Mechanisms, Robots, and Applications

  • Organizers: Reza Fotouhi, Guowu Wei

MR–8: Student Mechanism and Robot Design Competition

  • Organizers: Yu She, Mark Plecnik, Gaurav Singh, Long Wang, Haiyang Li

MR – 9: Special Early Career Session of Invited Presentations

  • Organizers: Mark Plecnik

 

View MNS Topic Descriptions

MNS-1: Micro/Nano Dynamics

  • Organizers: Najib Kacem, Jian Zhao, Hanna Cho

MNS-2: Micro/Nano Bioengineering

  • Organizers: Dumitru Caruntu, Brian Jensen, Chu-Yu Huang

MNS-3: Micro/Nano Robotics and Functional Materials

  • Organizers: Irene Fassi, Yu Liu, Hoe Joon Kim, Mohammad H Hasan, Longquiu Li

MNS-4: Micro/Nano IoT, Sensors and Digital Computing

  • Organizers: Muhammad Raziuddin A. Khan, Fadi Alsaleem, Pourkamali Anaraki Siavash

MNS-5: Micro/Nano Power Sources and Storage

  • Organizers: Oliver M Barham, Muhammad Raziuddin A. Khan, Marc Litz

 

View MSNDC Topic Descriptions

MSNDC-01: Computational Methods and Software Tools in Multibody Systems and Nonlinear Dynamics

  • Organizers: Fran González, Alexander Humer, Alessandro Tasora

MSNDC-02 : Flexible Multibody Dynamics

  • Organizers : Johannes Gerstmayr, Andreas Zwölfer

MSNDC-03: Contact and Interface Dynamics

  • Organizers: Marco Morandini, Dan Negrut

MSNDC-04: Nonlinear Dynamics of Structures

  • Organizers: Ajeet Kumar, Stefano Lenci, Richard Wiebe

MSNDC-05: Modeling, Simulation, and Validation of Vehicle Dynamics and Mobility

  • Organizers: Paramsothy Jayakumar, Robert Seifried, Hiroyuki Sugiyama

MSNDC-06: Machine Learning in Dynamics

  • Organizers: Ole Balling, Blas Blanco Mula, Jozsef Kovecses

MSNDC-07: Time-Varying and Delay Systems

  • Organizers: Zoltán Dombóvari, David Lehotzky, Ashu Sharma

MSNDC-08: Motion Planning, Dynamics, and Control of Robots

  • Organizers: Andreas Mueller, Joo H. Kim, Damien Chablat, Jeffrey W. Herrmann

MSNDC-09: Optimization, Sensitivity Analysis, and Uncertainty Quantification in Dynamic Systems

  • Organizers: Daniel Dopico, Corina Sandu

MSNDC-10: Nonlinear and Computational Dynamics Aspects in Biomechanics

  • Organizers: Erik Chumacero, Matthew Leineweber,Philip A. Voglewede

MSNDC-11: Dynamics of Smart Structures and Systems

  • Organizers: Andrea Arena, Dumitru I. Caruntu

MSNDC-12: Experimental Validation and Verification

  • Organizers: David Chelidze, Dario Di Maio, Ed Habtour

MSNDC-13 : Nonlinear Rotordynamics and Rotating Systems

  • Organizers: Pierangelo Masarati, Andrea Zanoni, Weidong Zhu, Eduardo Okabe

 

View VIB Topic Descriptions

VIB-1: Dynamics of MEMS and NEMS

  • Organizers: Hanna Cho, Najib Kacem

VIB-2: Dynamics of Soft Media and Robotics

  • Organizers: Hongbin Fang, Suyi Li

VIB-3: Dynamics & Waves in Solids and Metamaterials

  • Organizers: Mike Leamy, Pai Wang

VIB-4: Energy Harvesting

  • Organizers: Wei-Che Tai, Serife Tol

VIB-5: Fluid-Induced Vibrations

  • Organizer: Mark Jankauski

VIB-6: Industrial Applications of Vibration & Acoustics

  • Organizers: Ryan Monroe, Bruce Geist, Brian Olson, Ron Couch

VIB-7: Jointed Structures, Contact, and Friction

  • Organizer: Aabhas Singh

VIB-8: Nonlinear Systems & Phenomena (VIB/MSNDC)

  • Organizer: Mohammed Ameen Al Shudeifat

VIB-9: Rotating Systems and Rotor Dynamics

  • Organizers: Kiran D'Souza, Mark Tien

VIB-10: Structural Damage Detection and Diagnostics

  • Organizers: Weidong Zhu, Yongfeng Xu

VIB-11: Time-delay Systems and Discontinuous Dynamical Systems

  • Organizers: Zoltan Dombovari, David Lehotzky, Ashu Sharma

VIB-12: Vibration and Stability of Mechanical Systems

  • Organizers: Robert Parker, Bin Dong, Chenxin Wang

VIB-13: Passive and Active Control of Vibration, Shock, and Noise

  • Organizers: Kai Zhou, Yi Guo

VIB-14: Vibration of Continuous Systems

  • Organizers: Dumitru I. Caruntu, Weidong Zhu, Sichen Yuan

VIB-15: Machine Learning Applications in Vibrations and Dynamics

  • Organizers: Cari Martine, David Najera-Flores

VIB-16: Keynotes

  • Organizers: Peter Coffin, Christopher G. Cooley
  • Prof. Philip Bayly, Department Chair and the Lee Hunter Distinguished Professor, Washington Univ. in St. Louis: "Making Waves: Instability and Oscillations in Cilia and Flagella"
  • 2022 ASME N. O. Myklestad Award Winner